Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

21.04.2019
Rychlé vyhledávání akcí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna v Podolí

Podolská 15, Praha 4-Podolí


Trasa tram 3, 17, – zastávka Podolská vodárna


Otevřeno pouze pro odborné skupiny a pro školy po objednání na tel. 272 172 345, (jiri.dejmek@pvk.cz, PhDr. Jiří Dejmek)

Vstupné volné

Zřizovatel muzea a provozovatel vodárny Pražské vodovody a kanalizace, a.s.

 

Vodárna v Podolí – monumentální stavba podle projektu arch. Antonína Engela a projekčního odd. Vodáren hl. m. Prahy z let 1927–1929 na místě staré vodárny z r. 1885. Autorsky rozšířena v letech 1959–1962. Generální rekonstrukce vodárny proběhla v letech 1992–2000. Jedna z nejvýraznějších pražských industriálních staveb. Slouží pro výrobu pitné vody z vody vltavské. Vznik Muzea pražského vodárenství se datuje k roku 1952, kdy byla expozice slavnostně otevřena 26. června v adaptovaných suterénních prostorách v Praze 1 na Národní třídě. Do Podolské vodárny byla přemístěna roku 1997.

 

Stálá expozice
Základ expozice tvoří exponáty, které byly vystaveny na Jubilejní výstavě konané roku 1891 v Praze. Od té doby se neustále pokračuje v dalším shromažďování památek. Prostor pro expozici v Podolské vodárně je dvou- úrovňový o celkové ploše cca 800 m2 s depozitáři a přednáškovým sálem pro cca 40 návštěvníků. Z výstavních prostor je přes skleněnou stěnu ojedinělý výhled do Engelovy filtrační stanice. Celá expozice zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období, vodárenské snahy konce 19. století, po současné zásobování hl. m. Prahy vodou. Vystaven je originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. atd. Velmi cenné jsou sbírky druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů a dalších historických přístrojů a nástrojů. Samostatně je prezentována unikátní sbírka vodoměrů. Trojrozměrné předměty doplňuje řada kopií unikátního archivního materiálu a množství historických fotografií.

 

Dokumentární pořady o vodárenství na videu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace