Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

21.03.2019
Rychlé vyhledávání akcí

Štefánikova hvězdárna

Tel: 257320540,

Praha 1, Petřín 205

 

e-mail: informace@observatory.cz,

http://www.observatory.cz

 

Otevírací doba:

úterý - pátek 18 – 20, sobota a neděle 11 – 20.

 

 

Stálá výstava:

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů.

 

POŘADY PRO DĚTI s prohlídkou hvězdárny a pozorováním dalekohledem

LETY KE HVĚZDÁM (pro děti od 10 do 14 let): 14:30 každá sobota, neděle

Lety ke hvězdám! Jak dlouho již o nich člověk sní... Od chvíle, kdy poprvé vzhlédl vzhůru a uvědomil si krásu a nekonečnost hvězdného nebe, toužil se mu přiblížit, toužil se dotknout hvězd. Od té doby dokázal s pomocí techniky mnohé. A co zatím nedokáže technika, dokáže lidská fantazie. S její pomocí se klidně můžeme vydat na let do nejvzdálenějších končin vesmíru již dnes. Poletíte s námi?

 

 

POŘADY PRO MLÁDEŽ A DOSPĚLÉ s prohlídkou hvězdárny a pozorováním dalekohledem, každou neděli v 16:00

TIME ZERO - Pořad shrnující dnešní znalosti o vzniku vesmíru a jeho dalším vývoji. Divákovi se představí nejen současné teorie vesmíru jako celku, ale i pohled do světa částic a experimentů v laboratoři CERN.

 

PŘEDNÁŠKOVÉ SHOW

Sobota 10. 11. v 16:00  Experimenty s kapalným dusíkem

Sobota 17. 11. v 16:00  S Ufonkem mezi hvězdami aneb o vesmíru pro nejmenší

Sobota 24. 11. v 16:00  Experimenty s kapalným dusíkem

 

Experimenty s kapalným dusíkem

Jak se mění vlastnosti hluboce zmrazených materiálů? Kolikrát zmenší podchlazený balónek svůj objem? Je polití tekutým dusíkem o teplotě -196 °C nebezpečné? A proč získávají materiály při nízkých teplotách vlastnosti supravodiče a mohou levitovat? Na tyto a další otázky odpovíme během živé přednáškové show.

Astrohrátky

Program pro nejmenší návštěvníky, kteří se v jeho průběhu formou her a pohybových aktivit poprvé seznámí s objekty blízkého i vzdáleného vesmíru. To vše pod vedením odborného lektora a přizpůsobené dětem ve věku 5 až 9 let.

 

 

POZOROVÁNÍ OBLOHY

Podmínkou pozorování je pokud možno obloha bez mraků, při nepříznivém počasí se koná prohlídka přístrojového vybavení hvězdáren.

Měsíc: od 13. do 24. listopadu. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 15. listopadu, kdy nastává první čtvrt, úplněk nastává 23. 11.

Planety: Z planet bude na večerní obloze zářit Mars, Saturn budeme moci pozorovat na začátku měsíce nízko nad jihozápadním obzorem.

Zajímavé objekty: Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat např. dvojhvězdu Albireo ze souhvězdí Labutě. Na kulovou hvězdokupu s označením M 15 se můžeme podívat do souhvězdí Pegasa a známé otevřené hvězdokupy najdeme v souhvězdích Býka a Persea. Zajímavý pohled je na prstencovou mlhovinu v souhvězdí Lyry, kterou v dalekohledu vidíme skutečně jako prstýnek. Pozoruhodným objektem je i galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy vzdálená více než dva miliony světelných roků.

Slunce: na denní obloze - sluneční skvrny, protuberance

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace