Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

19.06.2019
Rychlé vyhledávání akcí

Strahovský klášter

  Strahovské nádvoří 1/132
118 00 Praha 1- Hradčany

 

  Tel.: +420 233 107 704

 

www.strahovskyklaster.cz

 

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

 

V areálu se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Rocha, budovy kláštera, knihovny a hospodářské budovy. Opat Ziedler založil v areálu kláštera Strahovskou obrazárnu. Dnes jsou v obrazárně umělecká díla výtvarného umění z 14. až 19. století. Tato sbírka obrazů je označována jako nejcennější klášterní sbírka ve střední Evropě.

 

V objektu kláštera je kromě obrazárny, Strahovská knihovna a Teologický sál. Od roku 1953 je v klášteře Památník národního písemnictví. V únoru 2017 se otevřela nová expozice klenotnice, kde objevíte stovku exponátů, představující sbírky uměleckého řemesla liturgického charakteru. Expozice zahrnuje monstrance, kalichy či relikviáře od středověku po současnost, ale také liturgické oděvy, bohatě zdobená a vyšívaná paramenta od sedmnáctého století.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace