Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

20.09.2019
Rychlé vyhledávání akcí

9.ročník největšího vegetariánského festivalu Vegefest je již za dveřmi

9. ročník VEGEFESTu – festivalu soběsta(te)čnosti

se uskuteční 27. - 29. září 2019 na Vyšehradě

 

Festival VEGEFEST po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému způsobu života. Hlavním cílem posledních dvou ročníků, i letošního, je přivést pozornost k neohleduplnému nakládání se zdroji planety, na které žijeme, k neudržitelné ekologické stopě, kterou západní společnost vytváří a inspirovat návštěvníky k pozitivním změnám, které lze v tomto ohledu učinit v každodenním životě.

Festival Soběsta(te)čnosti se stal platformou i pro další události propagující soběstačný a udržitelný způsob života. Na přelomu července a srpna (29. 7. - 4. 8 2019) se konal 2. ročník týdenního, prakticky zaměřeného festivalu na Sklenářce, na který tamtéž navazují podobně laděné víkendy konané během podzimu a jara.

Vegefest aktivně pokračuje v koncepci ZeroWaste  nejen na místě, ale i během přípravy festivalu. Všichni prodejci se stejně jako v předchozích letech zavázali k použití ekologického nádobí. I letos bude probíhat třídění odpadu na místě před očima návštěvníků, s komentářem odborníků k jednotlivým materiálům a postupům recyklace.

Baví nás hledat, kde všude lze učinit malé kroky ke snížení plýtvání a zjišťujeme, že všude. Proto letos rušíme komerční tisky a budeme propagovat festival zejména elektronickou cestou. Bambusový příbor, který je součástí vstupného, umožní konzumaci na místě, zůstane návštěvníkům i po skončení festivalu a zároveň se tím sníží množství jednorázových příborů. Doufáme, že se VEGEFEST stane inspirací pro další festivaly a akce konané ve veřejném prostoru“, říká organizátorka festivalu Tereza Dlabalová.

Na festival je možný vstup bez pokladen – návštěvníci přispějí na organizační zajištění festivalu dobrovolným zakoupením bambusového příboru SPORK („spoon+fork“ - lžičkovidlička). Případný výtežek z festivalu poputuje na podporu projektu BOSQUE MEDICINAL a jeho české odnože Forest.ink, které mají za cíl vybudování rezervace v člověkem nedotčené části ekvádorského amazonského pralesa.

Stejně jako v minulých letech se VEGEFEST zcela obejde bez alkoholu.

 

PROGRAM 9. ROČNÍKU:

 

Zahájení festivalu a úvodní koncert letos nově proběhnou již v pátek 27. září 2019 od 17h.

Hlavní program devátého VEGEFESTu bude sestávat hlavně z přednášek a workshopů z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. VEGEFEST otevírá prostor jako pro nové informace a vzdělávání, tak pro sdílení již nabytých zkušeností ze soběstačného života.

Přednáškový program bude probíhat v sobotu i v neděli od 10 do 18h, v blocích o délce 1 – 3 hodiny,  souběžně v sále Starého Purkrabství, v komunitním stanu, pod plachtou v parku nebo přímo na stáncích.

Hlavní program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a doprovodným programem – letos nově bude probíhat tanečně-hudební program ve stanu Sacred Dance, a během celého víkendu bude návštěvníkům k dispozici tvořivý dětský koutek, cvičení pod širým nebem, masážní stan, lukostřílení, cyklo fresh bar, výměnný koutek, divadlo pro děti, projekce filmu a prodej doplňkových produktů s důrazem na BIO a lokální výrobky.

PŘEDNÁŠKY A WORKSHOPY:

Ostrovní elektrárna – systémy od 30 do 300tis. Kč (Pavel Černý)

Zero Waste (Jakub Novotný)

Osobní dům a rodová zahrada (ing. arch. Petr Hájek)

Seznamte se s permakulturou (Permakultura CS)

Jak s příchodem dítěte neztratit svůj život (Martina Elterlein)

Ekologické pohřebnictví (Ke kořenům)

Kouzlo přírodní kosmetiky (Holky bez silikonů)

Jak se zbavovat věcí a minimalizovat je (Marcela Sobotová)

Učení přírodních národů a jóga (Honza Dlabal)

Ovocný strom – nejstarší kulturní dědictví, Zakládání soběstačné ovocné zahrady (PagoPago)

Zakládáme ekovesnici, workshop sociokracie  (Spolek Zeměsouznění)

Poradní kruh (Natural Spirit)

Ochutnávka vytváření společenství podle Scotta M. Pecka (Honza Nejedlý, SoMA)

 

KONCERTY A SPECIALITY PROGRAMU:

pátek v 19h: ADRIAN ATMA – koncert ve spolupráci se Sacred Chants

sobota v 15h: MÓDNÍ PŘEHLÍDKA 2019 // UPCYCLE & RECYCLE

sobota v 19h: WHAT WE EAT MATTERS – projekce filmu

sobota v 19h: DANIT TREUBIG – koncert ve spolupráci se Sacred Chants

neděle ve 14h: CESTA ZA SVATÝM GRÁLEM S GUYEM BARRINGTONEM (hudební doprovod Vojta Violinist, Štěpán Štochl, Viktor Vlk)

neděle v 15h: KONFERENCE „SOBĚSTAČNOST VE MĚSTĚ“

 

Změna programu vyhrazena. Festival se koná za každého počasí.

 

 

Spolupořadatelé: Floresta, Sklenářka, Soběstatečnost, NKP Vyšehrad

Hlavní partneři: Maitrea, Envirostyl, Bosque Medicinal, Forest.ink

Partneři: Sacred Chants, Jayananda, Akademie soběstačnosti, H.O.P.E., UpCycling.cz, Permakultura (CS)

Mediální partneři: Cesty k sobě, Meduňka, Letáček, Regenerace, BIO měsíčník, 7. Generace, Můžeme jíst zdravěji, Pravý domácí časopis, festival Ezotera, festival Ezofest (SK)

 

VSTUPNÉ:

- dobrovolný příspěvek 100 Kč za bambusový příbor SPORK a na podporu organizačního zajištění festivalu. Tuto „vstupenku“ je možné zakoupit od 1. června i v předprodeji na GoOut.

- jednotlivé přednášky a workshopy hrazené přímo lektorům v hotovosti na místě

- vstupenky na večerní koncerty a vybrané programy Sacred Chants na www.sacreddoor.cz

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace