Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

25.05.2018
Rychlé vyhledávání akcí

Centrum současného umění DOX vás zve na speciální koncert v novém multifunkčním sále

Hudbu jednoho z největších a nejvlivnějších skladatelů své doby Mortona Feldmana (1926 – 1987) představí veřejnosti v novém multifunkčním sále DOX+ Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) se sólisty Conradem Harrisem, housle (New York) a Daanem Vandewalle, klavír (Gent). Koncert bude dirigovat Petr Kotík, který dlouhodobě s Mortonem Feldmanem spolupracoval.

 

Americký skladatel Morton Feldman patří k nejvlivnějším skladatelům 20. století. Na počátku padesátých let byl členem newyorské skupiny, která je dnes známá jako Newyorská škola [New York School] a do níž kromě něj též patřili John Cage, Christian Wolff a Earle Brown.

 

Feldmanovo rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které jsou dnes považovány za kultovní: jsou mezi nimi kompozice pro velký orchestr, díla komorní, instrumentální a vokální, velká klavírní sóla a opera Neither na libreto Samuela Becketta.

 

Koncert v Centru DOX bude prvním v Evropě, jehož celý program je věnován velkým symfonickým dílům, která v tvorbě Mortona Feldmana patří mezi ta nejvýznamnější.  Jsou hudebně a technicky tak náročná, že je v živém provedení lze slyšet jen zřídkakdy. Na programu jsou skladby Piano and Orchestra (1975), Structures (1962) a Violin and Orchestra (1979).

 

Petr Kotík uváděl Feldmanovu hudbu již na svých koncertech v Praze na počátku 60. let a zvláště později poté, kdy v roce 1969 přesídlil do USA. V roce 1973 složil Feldman Instruments I pro Kotíkovu skupinu S.E.M. Ensemble. Jako dirigent provedl a nahrál Petr Kotík všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny, který se zaměřuje na Feldmanovu hudbu od svých počátků v roce 2001.

 

Akce se koná 7. 4. 2018 od 19:00.

 

Další informace naleznete na: http://www.dox.cz/cs/specialni-programy/zasadni-feldman-socr-conrad-harris-daan-vandewalle-kotik

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace