Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

20.07.2019
Rychlé vyhledávání akcí

Festival Dny Severu prolomí tabu v literatuře, na plátně i na jevišti

Od 23. října do 1. listopadu proběhne v Praze, Brně a Bratislavě již devátý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. V centru jeho zájmu se objeví témata, o nichž se ve společnosti nemluví – návštěvníky čeká setkání s tabu v literatuře, na divadle i ve filmu. Dny Severu pořádá kulturní centrum Skandinávský dům.


„Severské země vnímáme jako pokrokové a liberální státy, v nichž se otevřeně diskutuje o všem a kde cenzura neexistuje. Neplatilo to však vždy. V minulosti se na Severu tabuizovala celá řada oblastí lidského života od sexuality přes diskriminaci původního obyvatelstva po ,nevhodná témata v knížkách pro děti,“ komentuje Jitka Jindřišková z pořádajícího Skandinávského domu. A právě takovýmto tématům se letošní Dny Severu podrobně věnují.

 

Festival zahájí 23. října promítání kontroverzního švédského snímku Něco se musí zlomit. Příběh androgynního chlapce Sebastiana, hledajícího lásku, jde daleko za hranici „obyčejné“ milostné zápletky a jitří divákovu mysl nelítostně syrovou poetikou. Herečka Saga Becker získala za hlavní ženskou roli právem prestižní švédské ocenění Guldbagge.

 

Dánská občanská válka – krvavý konflikt nelítostně rozdělující společnost. To je událost, která se (ještě) nestala, přesto však posloužila Kasparu Collingu Nielsenovi, přednímu dánskému autorovi současnosti, k napsání sci-fi románu, jenž balancuje na hranici absurdity, surreálna a kruté ironie. Na divadelní prkna tuto látku převedlo Divadlo Na zábradlí, které ji uvede 24. října. Na představení bude navazovat prohlídka scény a debata s tvůrci inscenace. Moderace se ujme překladatelka románové předlohy Lada Halounová.

 

Tématu šikany, schizofrenie a složitého rodičovství se věnuje drsný islandský příběh s nevinným názvem Děti. Kromě tématu je film pozoruhodný i tím, že herci při natáčení neměli k dispozici klasický scénář a dialogy vznikaly přímo před filmovou kamerou.

Dny Severu se nevyhnou ani jednomu z nejožehavějších témat v dětské literatuře – smrti. Švédská spisovatelka Pernilla Stalfelt, autorka knihy O smrti smrťoucí, bude o tomto tabu diskutovat s Petrou Soukupovou, známou mimo jiné díky knize Kdo zabil Snížka?

 

Člověk v říši (ne)svobody je název pořadu finského spisovatele, psychologa a neurovědce Jussiho Valtonena, který se po boku výtvarnice a spisovatelky Markéty Baňkové (Straka v říši entropie, Maličkost) představí v prvním listopadovém dnu v Centru současného umění DOX. Řeč bude o svobodě vůle, respektive o tom, jaký vliv má na člověka společnost, jak silně nás ovlivňují moderní technologie či nadnárodní společnosti, ale také o tom, jak každého z nás formuje původ a rodinné vztahy. Valtonen bude hostem besed také v Brně a Bratislavě.

 

Odlehčenější pohled na tabu nabídne projekce slavného erotického snímku Sensuela z roku 1973. Ten se stal prvním filmem v historii, kterému finský státní úřad pro filmovou kontrolu stanovil hranici přístupnosti 18 let. V době svého vzniku byl film promítnut jen v několika málo vybraných kinech a helsinské premiéry se dočkal dokonce až roku 2001. Příběh vztahu padlé laponské dívky a německého vojáka můžete prožít na plátně pražského kina Evald 31. října.

 

Další informace: http://bit.ly/ds-2018-praha a http://bit.ly/ds-brno-2018.

Fotografie ke stažení: http://leteckaposta.cz/932508604

                                              

 

PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:

23. 10. 19:00 Promítání: Něco se musí zlomit (Kino Evald)

24. 10. 19:00 Divadelní večer: Dánská občanská válka 2018-24 (Divadlo Na zábradlí)

25. 10. 19:00 Tabu v dětské literatuře: Pernilla Stalfelt a Petra Soukupová (Cafe Elektric)

30. 10. 19:00 Promítání: Děti (Kino Evald)

31. 10. 19:00 Promítání: Sensuela (Kino Evald)

1. 11. 17:00 Autogramiáda Jussiho Valtonena (Palác knih Neoluxor, Václavské nám.)

1. 11. 19:00 Člověk v říši (ne)svobody: Jussi Valtonen a Markéta Baňková (Gulliver – DOX)

 

PROGRAM FESTIVALU V BRNĚ:

24. 10. 18:30 Tabu v dětské literatuře: Pernilla Stalfelt a Petra Soukupová (MZK)

25. 10. 18:00 Promítání: Něco se musí zlomit (Kino Art – Radnická)

30. 10. 17:00 Autogramiáda Jussiho Valtonena (Knihy Dobrovský, Joštova)

30. 10. 18:00 Severský literární salón s Jussim Valtonenem (MZK)

1. 11. 18:00 Přednáška: Výchova k lásce k vlastnímu tělu, kvalitnímu a bezpečnému sexu a erotice (MZK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace