Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

30.07.2021
Rychlé vyhledávání akcí

I v roce 2020 si milovníci historie užijí komentované prohlídky Novoměstské radnice na Karlově náměs

Komentovaných prohlídek Novoměstské radnice proběhne v příštím roce dvanáct. Díky poutavému výkladu a možnosti nahlédnout i do prostor, které nejsou jindy veřejnosti přístupné, je o ně velký zájem. Odkrývají návštěvníkům část historie české národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV. a prohlídka zahrnuje i výstup na ochoz věže, odkud je krásná vyhlídka na Prahu. Navíc jsou vhodné i pro děti a každý si může určit podle času, kdy se prohlídky zúčastní, ať již dopoledne či v odpoledních hodinách nebo při západu slunce s nezapomenutelným romantickým pohledem z věže na stmívající se stověžatou matičku Prahu.

 

Chcete se dozvědět, k čemu dříve sloužila kaple? Co je to etalon a palindrom a kde je vytesán?  Jakou funkci plnila věž od 15. století? Zajímá vás, kam byl zasazen český loket a kde se nachází? Víte, kdo byl na radnici souzen? Že radnice vyhořela a kdy ji zasáhl blesk? Slyšeli jste někdy, jak je spojeno s radnicí jméno legendárního loupežníka Václava Babinského, Jana Sladkého - Koziny, Aloise Rašína či Milady Horákové? Tušíte, co zahlédli někteří lidé v prostoru radnice po půlnoci, až se jim zatajil dech? To vše se dozvíte během hodinové prohlídky památky, jejíž historie sahá až do 14. století. Všechna dějinná období radnice zde zůstala navěky otištěná a události zapsané do našich dějin dodnes zanechaly stopy svědectví zvláště ve vnitřních prostorách budovy, které vás oslní svou rozmanitostí.

 

Nejprve vstoupíte přes nádvoří a foyer do historické gotické sloupové síně s klenbou, zvané Mázhaus, na chvíli posedíte v Konšelském salonku s původním dřevěným malovaným stropem a na chvíli se budete moci vžít do porady konšelů, kteří se zde kdysi scházeli. V I. patře si prohlédnete původní malby na stěnách ve Velkém sále a při pohledu z jeho oken si představíte, jaké to bylo, když zde probíhala 1. Pražská defenestrace a jak po svržení konšelů, měšťanů a purkmistra začala husitská revoluce. Pokocháte se pohledem na zrenovovanou barokní kapli a na okamžik nahlédnete i do temné ponuré Šatlavy. Při výstupu na ochoz Věže po 221 schodech si v každém patře chvíli odpočinete a prohlédnete si všechny zajímavosti, které budete míjet. A až vystoupíte na její ochoz, užijete si pohled, který se vám z jiné pražské věže nenaskytne. Podíváte se z ptačího pohledu z výšky téměř 70 m nejen na domy, dvory a věže Nového Města pražského. Ale dokonce až na Pražský hrad. U ochozu nahlédnete i do bývalého Bytu věžníka, který kdysi hlásil z věže nebezpečí a prohlédnete si tam stálou expozici o historii Nového města, radnice a přilehlého Karlova náměstí.  

 

Vyhlídková věž se každoročně na zimu z bezpečnostních důvodů uzavírá a otevřeno je po zimním spánku až v první jarní den. Pokud se zúčastníte prohlídky v zimě, 13. 1. či 9. 3., o vyhlídku z věže, dostavěné v roce 1456, ale nepřijdete. Přichystali jsme opět pro vás totiž překvapení *): pokud si uschováte vstupenku, budete moci pak na věž vystoupit kdykoliv po jejím otevření a užít si navíc i prohlídku některé ze zajímavých výstav ve věžní galerii.

 

NA KOMENTOVANOU PROHLÍDKU JE POTŘEBA SE PŘEDEM PŘIHLÁSIT. Závaznou rezervaci prohlídky pro veřejnost je potřeba si zarezervovat raději s větším předstihem, nejméně 3 pracovní dny předem na na e-mailovou adresu paní Baďurové badurova@nrpraha.cz . Pokud by se stalo, že se na prohlídku přihlásí méně, než 5 osob, konat se nemůže. Pro každou prohlídku je omezený počet účastníků na 20 osob. Takže zájemci, kteří se dostaví na prohlídku bez rezervace, nebudou mít tedy zajištěno, že prohlídka proběhne či naopak, že se jí budou moci zúčastnit pro velký počet zájemců. Do objednávky nutno uvést jméno, kontakt, počet osob, termín a čas. Vstupné je jednotné 100 Kč (prohlídka pro 1 osobu + jedno dítě do 15 let bez poplatku).

Komentované prohlídky je možno dohodnout i pro školy a větší skupiny osob. To je však možné pouze po individuální dohodě s panem Beznoskou na mailu beznoska@nrpraha.cz.  Podrobné informace jsou k dispozici na webových stránkách radnice www.nrpraha.cz.

 

Termíny pravidelných prohlídek:

LEDEN: 13. 1. 2020 - dopolední od 10:00 hod + odpolední od 17:30 hod / s překvapením *)

BŘEZEN: 9. 3. 2020 - dopolední od 10:00 hod + odpolední od 17:30 hod / s překvapením *)

ČERVENEC: 13. 7. 2020 - dopolední od 10:00 hod + odpolední od 17:30 hod

ŘÍJEN: 5. 10. 2020 - dopolední od 10:00 hod + odpolední od 17: 30 hod / poslední prohlídka v r. 2020

 

Termíny prohlídek při západu slunce:

BŘEZEN: 25. 3. 2020 - od 17:30 hod

DUBEN: 30. 4. 2020 - od 19:20 hod

ČERVENEC: 9. 7. 2020 - od 20:10 hod

ŘÍJEN: 7. 10. 2020 - od 17:20 hod

 

http://www.nrpraha.cz/program/1018/komentovane-prohlidky-novomestske-radnice-2020/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace