Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

22.02.2019
Rychlé vyhledávání akcí

Léto v botanické zahradě v Troji bude mít atmosféru Afriky

Do trojské botanické zahrady se vrací výstava soch od umělců ze Zimbabwe

 

Letošní léto má být dle předpovědi meteorologů horké. V pražské Troji bude doslova africké. Botanická zahrada hl. m. Prahy připravila bohatý prázdninový program, který bude věnován umění, kultuře a také kuchyni afrického kontinentu. Po pěti letech se do zahrady vracejí sochy zimbabwských sochařů. V rámci doprovodného programu si o víkendu 14. a 15. července návštěvníci užijí African food festival neboli víkend plný afrického jídla, pití, hudby, tance, módy a mnoha dalších aktivit, které zaručeně pobaví jak malé, tak velké. Chybět nebude interaktivní divadelní představení a odvážní by si neměli nechat ujít show věnovanou kulinářským specialitám z hmyzu. Kdo by si rád vyzkoušel tvrdou práci sochařů na vlastní kůži, může se zapsat na speciální dvoudenní sochařský workshop, který proběhne o víkendu 4. a 5. srpna. Milovníky květin seznámí naše kurátorka Alena Nováková se sbírkou letniček jižní Afriky. Kurátorské provázení se koná v sobotu 4. srpna od 14.00 a 16.00 hodin a sraz je u pokladny v jižní části areálu venkovních expozic. Výstavu afrických soch si zájemci mohou prohlédnout v expozici Stráň až do 30. září denně od 9.00 do 20.00 hodin. Od 21. června do 31. srpna bude ve výstavním sále probíhat výstava fotografií Jany Sandner nazvaná Děti a život v Tengenenge. Na uvedené akce platí běžné vstupné do venkovních expozic botanické zahrady.


Kde jinde trávit příjemné letní dny než uprostřed zeleně v rozkvetlé zahradě? Trojská botanická zahrada i na letošní léto připravila zajímavý a různorodý program, který potěší jak děti, tak i dospělé. „Ve spolupráci s Ateliérem AfrickéSochy.cz pořádáme letos už počtvrté velkou prodejní výstavu děl zimbabwských sochařů. V expozici Stráň bude po celé léto k vidění několik desítek soch pocházejících od umělců ze známé umělecké komunity Tengenenge,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava probíhá pod záštitou Velvyslanectví Jihoafrické republiky v Praze.

 

Botanická zahrada se promění v galerii pod širým nebem

Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit své první sochy, jistě nečekali, že jejich díla jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o jejich dílech i dílech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařské tvorbě v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů. „Sochy jezdíme sami vybírat mezi sochaře do umělecké komunity Tengenenge už od roku 2011 a se sochaři se tak osobně známe. Společně s dalšími galeristy z Evropy a Ameriky podporujeme tuto komunitu v její umělecké činnosti. Vedle toho tvoříme součást neziskové organizace Klub přátel Tengenenge, která financuje vzdělávání nejmenších dětí přímo v Tengenenge a větších dětí pak v dalších přilehlých školách,“ vysvětluje Hana Homolková, spoluautorka výstavy z Ateliéru AfrickéSochy.cz.

 

African food festival – Afrika všemi smysly

Za exotikou a výborným jídlem nemusíte jezdit daleko, stačí o víkendu 14. a 15. července navštívit trojskou botanickou zahradu, kam se lehce dostanete hromadnou dopravou. Po oba víkendové dny se od 10.00 do 20.00 hodin můžete těšit na africké speciality i na doprovodný program, který přiblíží bohatou kulturu afrického kontinentu. Uprostřed července tak máte příležitost ochutnat přímo v rozkvetlé zahradě Afriku všemi smysly.

 

Návštěvníky zahrady roztančí vystoupení umělců z různých koutů Afriky, například z Mali, Gambie či Senegalu. Zájemci se navíc budou moci aktivně zapojit a vyzkoušet si tradiční tance, zpěv i bubnování, které zaručeně rozproudí krev a navodí atmosféru pulzující africké divočiny.

 

Ani chuťové buňky nepřijdou zkrátka. Ochutnáte západoafrické speciality a dobroty z Pobřeží slonoviny, fair trade produkty, africkou kávu i osvěžující lahodné limonády. V neděli 15. července si nenechte ujít živou kuchařskou show s vařením z hmyzu. Všichni odvážní mohou ochutnat,“ láká za zážitky Hana Homolková.


Na své si přijdou i nejmladší návštěvníci zahrady. Pro ně je v sobotu nachystáno výpravné divadelní představení Dobrodružný výlet za pohádkovým dobrodružstvím africkou savanou. Potkají se se zvířátky, ale také s nebezpečím, které může číhat na každém kroku. Po oba dny je připravena také africká školička, kde si děti mohou udělat vlastní šamanskou masku, šamanský kámen a nechat se otestovat ze znalostí o Africe. Na odpoledne jsou pro malé i velké děti připraveny kreativní dílny.

Podrobný program najdete na www.botanicka.cz. Na akci platí běžné vstupné do venkovních expozic botanické zahrady.

 

Staňte se sochařem na jeden víkend!

Víkendový sochařský workshop, který se koná 4. a 5. srpna, je určený těm, kdo si chtějí zkusit vytesat svou vlastní sochu. Za poplatek budou mít účastníci k dispozici materiál, základní nástroje a odborné vedení. Pracovat se bude s hadcem, tedy stejným kamenem, ze kterého jsou zhotoveny sochy afrických sochařů. Workshop bude probíhat přímo v sousedství probíhající výstavy, a to ve velkých stanech, které ochrání jak před intenzivním sluncem, tak případným deštěm. Maximální počet účastníků workshopu je dvacet. Účastnický poplatek za dvoudenní workshop je 1000 Kč za osobu. Organizátorem kurzu je Ateliér AfrickéSochy.cz, odborné vedení zajistí akademický sochař Jan Kyncl.
Zájemci se mohou objednávat na tel.: 777 935 970 nebo e-mailu: sochy@africkesochy.cz.

 

 

Za květinami Afriky

V sobotu 4. srpna se milovníci rostlin mohou těšit na poutavé vyprávění o afrických letničkách. Ve 14.00  a 16.00 hodin bude u vstupu v jižní části venkovních expozic čekat kurátorka Alena Nováková, která prozradí nejen to, že bezmála třetina celého sortimentu letniček v botanické zahradě pochází ze suchých oblastí jižní Afriky.

Při procházce kolem centrálního záhonu uprostřed Ornamentální zahrady představí šlechtěné i původní ostruhatky, gazánie, hledíkovky, pelargonie, nerenky i méně známé letničky, jako jsou tvrdosemeník či  medvědík. Z Afriky doputovala také největší hluchavkovitá bylina s krásným názvem lví ouško, která svou výškou předběhne i slunečnice.

 

Užijte si Africké léto v Troji doslova všemi smysly.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace