Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

13.11.2019
Rychlé vyhledávání akcí

Trojská botanická zahrada zahájila výstavu sukulentů

Expozice přiblíží rostliny z nejsušších oblastí naší planety

Ve středu 12. června se za přítomnosti velvyslankyně Mexika paní Leonory Ruedy poprvé otevřela výstava Sukulenty – krása rostlinného těla. Návštěvníci se mimo jiné dozvědí, že nejenom oblíbené kaktusy, ale dokonce i příbuzní révy vinné, tykví nebo zvonků se dokázali přizpůsobit drsným podmínkám panujícím v nejsušších oblastech světa. Často ale vinou činnosti člověka patří tyto druhy k těm nejvíce ohroženým. Tradiční výstava je přístupná v expozici Svět sukulentů až do 21. července denně od 9.00 do 19.00 hodin. Poradenská služba a prodej rostlin budou probíhat od 12. června do 7. července.

Pouštní a polopouštní oblasti naší planety skrývají mnohá tajemství. Ačkoliv jsou rostliny, které zde žijí, na nepříznivé podmínky zvyklé, mnohdy pro ně představují velké nebezpečí činnost člověka a jeho zásahy do jejich přirozeného prostředí. „Letošní výstava sukulentů představí i druhy, které jsou v přírodě považované za vyhynulé nebo patří k těm nejohroženějším. I díky našim zahradníkům a kůrátorům, kteří pečují o sbírky vzácných rostlin, je šance tyto druhy zachovat pro další generace,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava představí druhy, které již v přírodě nepotkáte

Rostliny jsou prezentovány tak, jak je pěstují obyvatelé tropů a subtropů. Své příbytky si jimi zdobí i chudí lidé a sázejí je do čehokoli, co mají po ruce. Na druhé straně se rostliny objevují i ve velmi okázalých nádobách. Výstava přibližuje oba styly a je naaranžovaná v tropickém stylu.

Návštěvníci budou moci obdivovat zástupce 200 druhů sukulentních rostlin nejen ze sbírek trojské botanické zahrady, ale i od dalších předních pěstitelů z České republiky. Vystavujeme i vzácnou Brighamii insignis, která je jedním z nejohroženějších sukulentních druhů. Tato rostlina patří do příbuzenstva zvonků a původní je na Havajských ostrovech. V přírodě je však již s velkou pravděpodobností vyhynulá, jelikož zde byl vyhuben její jediný opylovač, bez něhož se neumí přirozeně rozmnožovat. Naštěstí se poměrně snadno pěstuje, a tak tento druh přežívá ve sbírkách botanických zahrad,“ vysvětluje Eva Smržová, kurátorka sbírky sukulentních rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Rekordmani rostlinné říše

K lákadlům výstavy patří i ikonické saguaro neboli Carnegiea gigantea, druh typický pro krajinu Mexika, kde se odehrávají známé westernové příběhy. Tento stromovitý kaktus je nejvyšší na světě a exemplář ze sbírky trojské zahrady je jednou z největších rostlin tohoto druhu pěstovanou v České republice. „Dalším rekordmanem naší výstavy je tykvovitá rostlina Odosicyos bosseri se zásobním orgánem neboli kaudexem o průměru 40 centimetrů. V době vegetace její stonky dosahují délky přes 10 metrů. V přírodě se vyskytuje pouze na Madagaskaru a patří k vzácným ozdobám naší sbírky,“ dodává Eva Smržová.

 

Krása rostlinného těla sukulentních rostlin

Svět sukulentů je velmi různorodý a překvapí jak „trpaslíky“ v podobě drobných tlustic, tak i „obry“ zastoupenými velkými kaktusy. Vzhledem k víceméně podobným podmínkám na stanovištích, kde sukulenty rostou, se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si vzhledově velmi podobné, ačkoliv nejsou vůbec příbuzné. Tento jev se odborně nazývá konvergence. „Na výstavě představíme mimo jiné zajímavé sukulentní pryšce z Afriky společně s velmi podobnými americkými kaktusy nebo vzácné a málo pěstované aloe a agáve. Návštěvníci mohou být překvapeni, jak jsou si nepříbuzné rostliny podobné. Zároveň uvidí velké exempláře rostlin příbuzných vinné révě, tykvím, mučenkám i pampeliškám, které běžně nevystavujeme a ukrývají se v zázemí botanické zahrady,“ zve na výstavu Eva Smržová.

Kolekce sukulentů patří k významným sbírkám trojské botanické zahrady. Obsahuje zhruba 160 rodů ze 40 rostlinných čeledí.

 

Trojskou botanickou zahradou s odborníkem již tento víkend

Projděte se zahradou v doprovodu kurátorů a seznamte se s bohatstvím sbírek trojské botanické zahrady, která v tomto roce slaví 50. výročí svého založení. Už tuto sobotu 15. června představí Miroslav Horský Japonskou zahradu i sbírku bonsají, sraz účastníků je u pokladny
v ul. Nádvorní. V sobotu 22. června vás Jarmila Skružná a Klára Lorencová seznámí se svatojánskými bylinami, zájemci se s kurátorkami mohou setkat přímo u expozice nedaleko domku včelaře. 29. června bude Tomáš Vencálek vyprávět o hortenziích. Sraz zájemců o tuto prohlídku bude u pokladny v severní části areálu u ulice K Pazderkám.

Komentované prohlídky jsou v rámci vstupného do venkovních expozic zdarma, rezervace není potřeba. Setkání účastníků je vždy ve 14.00 a 16.00 hodin.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na
www.botanicka.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace