Informační portál o kulturním a zábavném dění v Praze

20.08.2018
Rychlé vyhledávání akcí

Vydejte se za barvami podzimu do trojské botanické zahrady na výstavu dýní

Letošní výstava dýní je inspirována krajinou a kulturním dědictvím Střední Ameriky, která je domovinou většiny druhů tykví. Americké motivy se letos promítnou
do bohatých aranžmá, která budou k vidění v Ornamentální zahradě. Nejen děti
se mohou těšit na poslední víkend výstavy 21. a 22. října, kdy se konají veselé Dýňové hrátky. Výstavu je možné navštívit od soboty 23. září až do neděle 22. října, v září denně od 9.00 do 19.00 v říjnu od
9.00 do 17.00. Přijďte si užít dýňový podzim v botanické zahradě.

 

Tykve, dýně, patisony, cukety… Tyto plodiny dnes patří k běžnému sortimentu našich zahrádek i kuchyní. V Evropě jsou tykve známy relativně krátce – klíčovou událostí bylo objevení Nového Světa v roce 1492. „Celý letošní rok jsme věnovali Americe a to jak jejímu rostlinstvu, tak i bohaté kultuře. Ani výstava dýní nebude výjimkou. Návštěvníci se mohou těšit například na aranžmá připomínající mexické pyramidy či na obrazce inspirované indiánskou mytologií,“ informuje Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Jednotlivá dýňová aranžmá doplní další původem americké plodiny, například kukuřice, amarant a další. Některé exponáty dozdobí malby v indiánském stylu. „V tropech, subtropech a částečně i v oblastech mírného pásma celé Ameriky se tykve pěstují prakticky od nepaměti. Nejstarší archeologické nálezy svědčící o hospodářském využití tykve obecné pocházejí z oblasti Oaxaca v centrálním Mexiku a jsou 8-10 tisíc let staré. A právě tato doba, její památky a kultura se staly inspirací při přípravě letošní výstavy dýní,“ uvádí Klára Lorencová, kurátorka užitkových rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava kromě dekorativních aranžmá představí i široký sortiment kultivarů, který zahradě věnovalo Oddělení genetických zdrojů zelenin, léčivých rostlin a speciálních plodin v Olomouci – Holicích.

 

O víkendech bude ve stánku s občerstvením v Ornamentální zahradě v prodeji dýňová polévka. I v nabídce našeho rostlinného bistra Botanická na talíři se v průběhu výstavy objeví dýňové občerstvení. Nejen v chladném počasí jistě potěší i nabídka teplých nápojů z Čajovny U Cesty.

 

Výstava dýní v trojské botanické zahradě vzniká ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou, Demonstrační a výzkumnou stanicí Troja, Centrem aplikovaného výzkumu zeleniny a speciálních plodin VÚRV v.v.i. a Oddělením genetických zdrojů zelenin, léčivých rostlin a speciálních plodin, Olomouc – Holice.

 

Dýňové hrátky

21. - 22. 10. 13-16 h, Stráň

Přijďte na venkovní expozici popustit uzdu své fantazii a vrátit se do dětských let. Během víkendu se budou z dýní tvořit zvířátka, strašáci a další výrobky za použití libovolných podzimních přírodnin. Vyrábět může opravdu každý. Záleží jen na vaší zručnosti, fantazii a odvaze. Tentokrát nejde o dlabání, ale spíše o zdobení dýní. Výsledné objekty si můžete odnést s sebou domů. Různé podzimní přírodniny, dýně budou k dispozici za drobný poplatek.

 

Halloween

31. 10. 16-19 h, Ornamentální zahrada

Pro děti budou do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly, chybět nebude možnost zakoupit si dýni a tu si na místě vydlabat. V 18 hodin vyjde tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýněmi.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace